Niektórych ludzi, zwłaszcza młodsze kobiety, bolą palce u rąk i stóp oraz czubek nosa, kiedy pogoda jest zaledwie troszeczkę chłodniejsza. Również zanurzenie rąk lub stóp w zimnej wodzie powoduje ból, mrowienie, a na koniec drętwienie. Palce zmieniają barwę - najpierw stają się białe, a następnie sine...
Powtarzające się wystawianie na zimno koniuszków palców rąk i stóp sprawia, że stają się one trwale „pomarszczone". Podczas gdy na kończynach zachodzą powyższe zmiany wskutek spadku temperatury, ucieplenie reszty ciała pozostaje nie zmienione. Powodem tej wybiórczej „nietolerancji zimna" nie są zaburzenia hormonalne, tak jak w przypadku osoby z niedoczynnością tarczycy, ale sprowokowany przez zimno skurcz małych tętniczek. Naczynia nie są zablokowane jak w miażdżycy, ale kurczą się i zamykają, gdy jest zimno. Natomiast po ogrzaniu kończyn skurcz tętniczek ustępuje i przywrócony zostaje normalny przepływ krwi. Ta nieprawidłowa reakcja na zimno może być odrębnym zaburzeniem, nie związanym z żadnymi innymi objawami, i wtedy nazywa się chorobą Raynauda. Natomiast kiedy jest jednym z objawów podstawowej choroby autoimmunologicznej, takiej jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów lub twardzina, mówimy o zespole Raynauda. Najlepszym postępowaniem (niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z chorobą, czy z zespołem Raynauda) jest unikanie zimna zawsze wtedy, kiedy to jest możliwe. Poniżej podajemy kilka praktycznych kroków, jakie możesz podjąć, aby ograniczyć niekorzystne wpływy:
  1. Ubieraj się ciepło i osłaniaj ręce, kiedy wychodzisz na zewnątrz, na zimno. Noś rękawice, w których palce wzajemnie się ogrzewają, zamiast rękawiczek, w których każdy palec jest oddzielony. W czasie bardzo zimnej pogody noś buty wyściełane futerkiem lub misiem - czasem niezbędne mogą być skarpety lub obuwie ogrzewane bateryjnie.
  2. Jeśli pozostawiłeś samochód na zewnątrz w zimową noc, włóż rękawiczki, zanim chwycisz za kierownicę.
  3. Kiedy organizujesz przyjęcie, niech ktoś inny podaje mrożone napoje. A w sklepie poproś sprzedawcę o wyjęcie z lodówki mrożonych produktów, które chcesz kupić, lub włóż rękawiczki, zanim je weźmiesz do ręki.
  4. Kup zmywarkę do naczyń (oszczędzi ręce).
  5. Smaruj ręce nawilżającym kremem.
  6. Unikaj leków blokujących receptory beta, jeśli to możliwe, ponieważ mogą prowokować skurcz małych tętniczek i zaostrzać objawy choroby Raynauda. Nie powinno się także stosować ergotaminy, która przerywa migrenowe bóle głowy, zwężając rozszerzone tętnice głowy, ponieważ wywiera ten sam efekt na inne tętnice i może pogarszać sytuację. Jeśli masz częste migreny, używaj zamiast niej izometeptenu.
Jeśli te środki zaradcze nie zmniejszają dolegliwości w chorobie Raynauda, potrzebujesz czegoś, co rozszerzyłoby naczynia krwionośne. Najlepsze i jedyne dostępne leki to środki hamujące kanał wapniowy. Jednym z najbardziej skutecznych leków jest nifedypina. Aby uzyskać dłuższą ulgę, przyjmuj codziennie rano tabletkę 30 mg tego preparatu. Nie spodziewaj się całkowitego ustąpienia objawów, nadal musisz unikać zimna, niemniej lek ten na pewno będzie pomagać. Jego niepożądane działania są stosunkowo niewielkie i polegają na pojawianiu się wypieków na twarzy, bólach głowy i obrzękach jednej lub obu nóg. Pamiętaj również aby skonsultować leczenie z lekarzem!
 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy