Wraz z rozwojem ciąży pojawiają się typowe dla tego stanu dolegliwości. Z wieloma dolegliwościami można poradzić sobie sposobami domowymi, jednak gdy te środki zawiodą, warto wybrać się do lekarza.

Wiele przypadłości występujących w ciąży jest spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na otaczające narządy, a także z fizjologicznych zmian w przemianie materii, w tym ze wzrostu ilości wody i płynów ustrojowych. Różnego rodzaju dolegliwości mogą się nasilać w miarę rozwoju ciąży.

Nocne skurcze mięśni

Jeśli u kobiety ciężarnej występują tego typu dolegliwości, warto wziąć pod uwagę jej dietę, a w szczególności zawartość składników mineralnych jak: wapń, potas oraz magnez. Bardzo istotnym elementem, który należy również wziąć pod uwagę jest kondycja przed zajściem w ciążę oraz wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych w ciąży.

Najważniejszym w tym przypadku postępowaniem będzie uzupełnienie mikroelementów i witamin w diecie. Dieta powinna być bogata w nabiał, warzywa, owoce oraz naturalne soki. Kobieta powinna odżywiać regularnie, przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. Codzienne spacery i ćwiczenia również przyczynią się do zniwelowania tego typu dolegliwości.

Dieta kobiety ciężarnej powinna być także wzbogacana suplementami, by zapobiec niedoborom niezbędnych w tym okresie witamin i składników mineralnych. W przypadku wystąpienia skurczu mięśni skuteczne wydaje się być rozmasowanie miejsca skurczu oraz rozprostowanie kończyny z wygięciem palców do góry.

Drętwienie rąk

Z reguły występuje sporadycznie i najczęściej obejmuje tylko palce. Przyczyną może być niedobór witaminy B6 oraz magnezu. Doskonałym źródłem witaminy B6 są ryby, drób czy mleko, a także warzywa: marchew, groszek zielony, kalafior, ziemniaki. Warto dietę wzbogacać także w produkty bogate w magnez jak: produkty pełnoziarniste, kasze z grubego przemiału, orzechy, gorzka czekolada czy niektóre wody mineralne. Jeśli niektóre dolegliwości szczególnie się nasilają i utrudniają normalne funkcjonowanie warto skontaktować się z lekarzem. Kobieta ciężarna powinna w szczególności dbać o swój stan zdrowia, gdyż jest stan fizyczny przedkłada się na zdrowie jej dziecka.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy