luty25

Gdy Twoje dziecko musi nosić okulary...

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Wiadomość, że dziecko będzie musiało nosić okulary, jest na ogół większym wstrząsem dla rodziców niż dla samego dziecka. Nie musi tak jednak być, jeśli weźmie się pod uwagę korzyści, jakie odniesie dziecko.
Po pierwsze, okulary pomogą mu lepiej widzieć. Jeśli są koniecznością, noszenie ich uchroni malca przed różnego rodzaju opóźnieniami rozwojowymi oraz obniżonym poczuciem własnej wartości, które często dotyka dzieci z wadą wzroku. Po drugie, o wiele łatwiej jest zacząć nosić okulary jako małe dziecko niż później, kiedy najważniejszą sprawą staje się opinia kolegów. Po trzecie, okulary są rzeczą zupełnie normalną. Nosi je co szóste dziecko między trzecim a szóstym rokiem życia. Ponadto pozytywne podejście rodziców może bardzo pomóc dziecku zaakceptować okulary (chociaż, znając „typowe" zachowania dwu-, trzylatka, można się spodziewać oporu, przynajmniej przez jakiś czas). Wybierz odpowiednie okulary. Wybierając okulary dla dziecka, zasięgnij porady okulisty dziecięcego. Kiedy już będziesz w dobrych rękach, zastanów się nad wyborem okularów — ich jakością, praktycznością i stylem. Okulary ze szkła bezodpryskowego, choć stosunkowo odporne na porysowanie, mogą się zbić. Ponieważ są one zazwyczaj za ciężkie dla małych dzieci, często zsuwają im się z nosa. Rozważ natomiast kupno okularów ze zwykłymi soczewkami organicznymi lub wykonane z poliwęglanu (jest to lekkie, wytrzymałe i bezodpryskowe tworzywo sztuczne zmniejszające ryzyko przypadkowego urazu oka). Ponieważ jednak soczewki organiczne łatwo się rysują, dobrym pomysłem może być zabezpieczenie ich powłoką odporną na zarysowania. Powłoka stanowi dodatkowy koszt i może pęknąć, więc nie zapomnij zapytać, czy jest na nią gwarancja, w ramach której nastąpi bezpłatna wymiana okularów, jeśli powłoka zostanie uszkodzona w objętym gwarancją czasie. Bez względu na to, jaki rodzaj okularów wybierzesz, ucz dziecko delikatnego obchodzenia się z nimi już od pierwszego dnia, a najprawdopodobniej będą mu trochę dłużej służyć. Przy wyborze okularów pomyśl też o tym, jak je zabezpieczyć, żeby nie spadły. W okularach dla niemowląt zauszniki zastępuje się zwykle tasiemką elastyczną. Pozwala ona utrzymać okulary na miejscu, nie utrudniając dziecku swobodnego leżenia na boku czy turlania się. Może to być także dobrym rozwiązaniem dla małego dziecka, chociaż większości z nich wystarczą zauszniki, które można zawinąć wokół uszu, nie uciskając głowy. Elastyczne zawiasy są również dobrym pomysłem, ponieważ są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Zadbaj, aby okulary były dobrze dopasowane. Okulary nie spełniają swojego zadania, jeżeli dobrze nie leżą, więc odpowiednie ich dopasowanie jest niezwykle ważne. Ponieważ małe dzieci mają stosunkowo szeroki i płaski grzbiet nosa, okulary zwykle im się zsuwają, należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie noska. Szersze noski (bez lub z przeciwślizgowymi podkładkami silikonowymi) mogą pomóc utrzymywać okulary na miejscu. Możliwe, że optyk będzie musiał przymocować do noska ruchome podkładki, żeby okulary dobrze się trzymały. Pomóż dziecku przyzwyczaić się do okularów.
  1. Wiele małych dzieci niechętnie akceptuje to, co nowe i nie znane (szczególnie jeśli ma to być stałym elementem ich życia). Jednakże umiejętne zaprezentowanie maluchowi nowych okularów może mu pomóc zaprzyjaźnić się z nimi.
  2. Od samego początku okazuj swoje pozytywne nastawienie do okularów. Jeśli będziesz szeptać innym ludziom: „Biedactwo, musi nosić okulary", twoja pociecha będzie podejrzewać, że noszenie okularów jest dla niej nieszczęściem. Zamiast tego mów: „Czy Ania nie wygląda świetnie w tych okularach?"
  3. Pokazuj dziecku inne osoby, które noszą okulary: rodzeństwo, kolegów, rodziców, dziadków czy jego ulubione postacie z książek i filmów. Wytłumacz mu, że im wszystkim są potrzebne okulary, żeby lepiej widzieli. Jeśli malec zobaczy, że nie tylko on musi nosić okulary, poczuje się lepiej.
  4. Zapoznaj dziecko (w skrócie) z korzyściami, jakie ma przynieść noszenie okularów. Wyjaśnij mu, że będzie lepiej widziało i że zabawa będzie mu sprawiała większą przyjemność (lub że nie będzie go już bolała główka). Nie podchodź jednak do tego zbyt entuzjastycznie, bo malec może się zrobić podejrzliwy (nic nie może być tak wspaniałe) albo może się rozczarować (gdyby noszenie okularów nie było aż tak cudowne, jak obiecywałaś).
  5. Poucz także starsze rodzeństwo i kolegów dziecka. Powiedz im o okularach, zanim dziecko zacznie je nosić, żeby, zamiast robić niemile uwagi, dodawali mu raczej otuchy.
  6. Czytaj maluchowi o innych dzieciach, które nosiły okulary. Poszukaj w bibliotece ilustrowanych książek na ten temat.
  7. Poproś dziecko o pomoc w wybieraniu okularów. Jeśli to możliwe, po raz pierwszy pójdź do sklepu optycznego sama, żeby zorientować się w fasonach, rodzajach soczewek i cenach oraz aby zapytać o wszystko, co chciałabyś wiedzieć. Kiedy będziesz wiedziała więcej na temat okularów i dostępnych wzorów oprawek, możesz przyjść z dzieckiem, by dokonało wyboru z kilku wstępnie wyłonionych przez ciebie modeli.
  8. Kiedy okulary będą już gotowe, zabierz ze sobą dziecko, żeby optyk mógł je dopasować i udzielić instrukcji, jak ich używać. Kiedy dziecko założy już okulary, pomów o nich przez chwilę, powiedz, jakie są ładne, po czym zmień temat, przechodząc na zaplanowaną wcześniej przyjemność (pójście na wystawę dla dzieci, do zoo czy na plac zabaw), co oderwie uwagę dziecka od okularów i zapewni zabawę na kilka najbliższych godzin.
  9. Bądź cierpliwa i wytrwała przez cały okres przyzwyczajania się dziecka do okularów. Jeśli okulary zostaną przez dziecko odrzucone natychmiast, spróbuj mu je włożyć ponownie po jakimś czasie. Nie pozwalaj jednak na zbyt dużo swobody działania; twoje dziecko musi zrozumieć, że noszenie okularów nie podlega dyskusji, tak samo jak podróżowanie samochodem w foteliku samochodowym. Jeśli w dalszym ciągu będziesz się spotykać z oporem, poproś pediatrę o wsparcie; głos szanowanego przez dziecko autorytetu spoza rodziny może okazać się bardziej przekonujący niż twój.
Naucz dziecko dbać o okulary. Możliwe, że zanim dziecko nauczy się odpowiedzialności za własne okulary, minie jeszcze kilka lat. Nigdy jednak nie jest za wcześnie, by zacząć je uczyć, jak się z nimi obchodzić. Naucz dziecko, że należy zdejmować okulary dwoma rączkami, nie dotykając szkieł i że trzeba je przechowywać w etui, kiedy nie są używane. Nieco starsze dziecko można nauczyć, jak czyścić okulary wodą i miękkim, nie pozostawiającym kłaczków materiałem.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy