luty25

Lokal bez papierosa

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Lokal Bez Papierosa.pl to kampania społeczna organizowana przez Stowarzyszenie Manko, mająca na celu propagowanie miejsc wolnych od dymu nikotynowego oraz promowanie poszanowania praw osób niepalących. Zwraca też uwagę na skutki biernego palenia i prawa osób niepalących poprzez uwrażliwianie palaczy, edukację właścicieli lokali gastronomicznych oraz na wpływanie na administratorów miejsc publicznych.
Kampania ta jest inicjatywą mającą sprzyjać prowadzeniu odpowiedzialnej polityki zdrowotnej przez właścicieli lokali oraz promowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony przed skutkami biernego palenia. Przede wszystkim jednak głównym celem jest stworzenie bazy pubów, kawiarń i restauracji, gdzie obowiązuje zakaz palenia. Pomimo funkcjonującej w Polsce ustawy nakładającej na właścicieli obowiązek wydzielenia miejsc dla niepalących, w wielu miejscach takich warunków nie ma. Kampania ma na celu zbliżenie Polski do standardów i polityki antynikotynowej obowiązującej w większości krajów europejskich. Irlandia, Norwegia, Szkocja, Szwecja, Malta i Włochy to tylko niektóre kraje, które z sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Kolejne kraje, nie tylko europejskie, ale także spoza Europy, systematycznie podążają za tym przykładem.
Kampania pełni funkcję platformy informacyjnej o lokalach i miejscach dla niepalących. W ramach współpracy lokali, które dbając o zdrowie swych klientów, wprowadzają zakaz palenia lub wydzielają zamknięte strefy dla palaczy, na portalu www.lokalbezpapierosa.pl tworzona jest ogólnopolska mapa „lokali bez papierosa”. Mapy poszczególnych miast zawierają informacje o miejscach, gdzie można miło spędzić czas nie będą narażonym na bierne wdychanie dymu tytoniowego. Systematycznie powstają kolejne mapy w następnych miastach. Wszystkie lokale biorące udział w kampanii są oznaczone charakterystycznym logo kampanii – okrągłym, czerwono białym zakazem wjazdu dla papierosa. Na terenie kraju jest ich już prawie 500, a prym wiedzie Kraków - z przekroczonym setnym lokalem. Ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na skutki biernego palenia. Głównym hasłem jest „Nie bądź biernym. Co 17 minut z powodu biernego palenia umiera Europejczyk”. W Polsce wśród osób dorosłych pali 25% kobiet i 40 % mężczyzn. Osoby niepalące, stanowiące 70% polskiego społeczeństwa, są skazane na wdychanie dymu nikotynowego w miejscach publicznych, takich jak lokale gastronomiczne, dom, miejsce pracy. Kampania zachęca, aby nie pozostawać biernym – w dwojakim znaczeniu. Biernym jako bierny palacz, a także jako bierny obywatel - nie protestujący przeciw zatruwaniu siebie i innych dymem tytoniowym. Brak oznaczeń przy lokalach i nierespektowania przepisów o zakazie palenia są dużymi problemami, ale istotną kwestią jest też brak asertywności i pasywna postawa niepalących. Fakty przytaczane przez organizatora kampanii bywają pesymistyczne, a nawet szokujące: bierne palenie niesie za sobą takie same skutki jak palenie aktywne. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach wypełnionych dymem tytoniowym jest sześciokrotnie wyższe niż na ruchliwej autostradzie w Ameryce. Palacz bierny „wypala” co trzeciego papierosa wypalonego w zamkniętym pomieszczeniu. Lokal Bez Papierosa to akcja, która żywo angażuje się w kontakt ze społeczeństwem, nie poprzestaje na suchych faktach podawanych na portalu. Oprócz ciekawie zorganizowanej strony www gdzie można znaleźć czytelnię, ciekawostki i linki do przydatnych stron, stowarzyszenie Manko organizuje  również liczne happeningi oraz eventy promujące idee kampanii m.in. Gry Miejskie angażujące lokale bez papierosa w danym mieście. W ramach kampanii organizowane są również szkolenia i warsztaty dla młodych ludzi poruszające problematykę biernego palenia.
 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy