luty25

Metody usuwania kamieni moczowych

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Kamicę moczową może wykryć proste badanie kontrolne, np. USG jamy brzusznej. Po jego wykonaniu lekarz podejmuje decyzję o metodzie usunięcia kamieni moczowych.
 
W  wypadku zdiagnozowania kamicy moczowej lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań (m.in. badania krwi i moczu), po czym wybiera najodpowiedniejszą dla pacjenta metodę leczniczą, spośród pięciu dostępnych metod usunięcia kamieni moczowych. Decyzja o wyborze zawsze należy do urologa, który bierze pod uwagę wielkość, kształt i położenie poszczególnych złogów.

Samoistne wydalenie W przypadku bardzo małego kamienia (średnica poniżej 4mm), zlokalizowanego w okolicy ujścia cewki moczowej, lekarz może zadecydować, iż nie ma konieczności podejmowania żadnych działań inwazyjnych. Niewielkie złogi większość pacjentów jest w stanie wydalić samodzielnie, a pomoc urologa może się skupić jedynie na zaleceniu odpowiednich środków moczopędnych oraz kontrolowaniu stanu pacjenta. Litotrypsja ureterorenoskopia (URSL) Zabieg ten należy do małoinwazyjnych. Polega na rozbijaniu kamieni moczowych za pomocą endoskopu, wprowadzonego poprzez cewkę moczową. W zależności od rodzaju kamienia stosuje się endoskop sztywny, półsztywny lub giętki. Przyrząd ten powinien znajdować się na wyposażeniu każdego oddziału urologicznego. Wskazaniem do stosowania tej metody są głównie kamice moczowodowe. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym, a chory po jego przejściu, nie wymaga długiej rekonwalescencji. Nefrolitotrypsja przezskórna (PCNL) Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, jednak należy do grupy zabiegów małoinwazyjnych. Istotą metody PCNL jest wzrokowa ocena lokalizacji kamienia. W tym celu wykorzystuje się specjalny endoskop oraz środki kontrastujące. Lekarz widząc złogi może je usunąć w całości – przy użyciu specjalnych szczypiec, bądź, w przypadku dużych kamieni, rozkruszyć, aby następnie usunąć wszystkie fragmenty kamienia. Przeciwwskazaniami do stosowania nefrolitotrypsji przezskórnej są różnego rodzaju wady anatomiczne nerek, ciąża oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Litotrypsja falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo (ESWL) Metoda ta polega na rozbiciu złogów moczowych za pomocą fal uderzeniowych generowanych przez specjalne urządzenie - litotryptor . W Polsce najczęściej stosuje się fale elektromagnetyczne. Siła uderzeniowa fali skupiona na konkretnym kamieniu rozbija go, a następnie rozkrusza do takich rozmiarów, aby chory mógł je samodzielnie wydalić. Jest to jedna z najpopularniejszych metod leczniczych, wykonywana ambulatoryjnie (nie wymaga hospitalizacji). Przeciwwskazaniami do użycia fal uderzeniowych są zakażenia dróg moczowych oraz ciąża. Leczenie operacyjne Operacyjne usuwanie kamieni moczowych z użyciem endoskopu jest stosowane niezwykle rzadko. Lekarze dysponując kilkoma innymi metodami leczniczymi decydują się na zabiegi operacyjne tylko w wyjątkowych przypadkach, np. u pacjentów z poważnymi wadami anatomicznymi układu moczowego lub rozległą kamicą. Współcześnie odchodzi się od tej metody, ponieważ pacjent wymaga hospitalizacji, a jego rekonwalescencja przebiega znacznie dłużej, niż w przypadku pozostałych metod usuwania złogów moczowych. Współczesna medycyna pozwala na szybkie, a zarazem małoinwazyjne leczenie kamicy moczowej, dlatego zachęcam do poddawania się badaniom kontrolnym jamy brzusznej, a w przypadku znalezienia kamieni, podejmowania szybkich decyzji o leczeniu, bowiem im mniejszy kamień, tym łatwiej jest go usunąć.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy