luty25

Niebezpieczne urazy oczu

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Zastanów się nad takimi typowymi przedmiotami znajdującymi się w twoim domu, jak spinacze, ołówki, narzędzia i zabawki. Jeśli korzystasz z nich niezbyt ostrożnie, mogą stanowić zagrożenie dla twojego „okna na świat", czyli oczu.
Urazy rogówki (otarcia)
Najbardziej typowe urazy oczu dotyczą rogówki, która jest przezroczystym zewnętrznym „oknem" oka. Rogówkę można zadrapać lub przeciąć przez kontakt z brudem, kurzem, piaskiem, wiórami, cząsteczkami metalu, a nawet krawędzią kartki papieru. Zazwyczaj te zadrapania są powierzchowne i nazywa się je otarciami rogówki. Niektóre otarcia rogówki mogą zostać zakażone, co prowadzi do owrzodzenia rogówki, które jest ciężką chorobą. Codzienne czynności mogą spowodować otarcie rogówki, np. uprawianie sportu, naprawy domowe lub nieumyślne zadrapanie rogówki paznokciami przez dziecko. Do innych typowych urazów rogówki zalicza się „przypadkowe ochlapanie", czyli kontakt ze środkami chemicznymi, znajdującymi się w domowych środkach czyszczących.
Ponieważ rogówka jest niezwykle wrażliwa, otarcia mogą być bolesne. Przy otarciu rogówki ma się wrażenie piasku w oku. Łzawienie, rozmyte widzenie, wrażliwość na światło, ból lub zaczerwienienie wokół oka mogą wskazywać na otarcie rogówki. Jak możesz sobie pomóc? W przypadku urazu szukaj właściwej pomocy lekarskiej. Oto kilka natychmiastowych kroków, które możesz podjąć:
 • Przemyj oko letnią czystą wodą. Jest to szczególnie użyteczne, jeśli mamy do czynienia z przypadkowym ochlapaniem się środkami chemicznymi. W wielu miejscach pracy znajdują się stacje do przemywania oczu, właśnie w tym celu. Przemycie oka może usunąć uwierające ciało obce.
 • Mrugnij kilka razy. Taki ruch może usunąć małe cząsteczki kurzu lub piasku.
 • Naciągnij górną powiekę na dolną. Rzęsy z dolnej powieki mogą „wyszczotkować" ciało obce spod powierzchni górnej powieki.
Jeśli otarcie zostało spowodowane przez ciało obce w oku:
 • Nie stosuj opasek czy woreczków z lodem na oko. Jeśli masz wewnątrz oka ciało obce, zazwyczaj od uderzenia metalem o metal, nie uciskaj gałki ocznej.
 • Nie trzyj oka po urazie, takie działanie może jedynie pogorszyć otarcie rogówki.
Ochlapanie środkami chemicznymi
 • Jeśli środek chemiczny dostanie się do oka, natychmiast należy go wymyć wodą. Nadaje się do tego każde źródło czystej wody pitnej, istotniejsze od szukania sterylnej wody jest samo rozpoczęcie przemywania. Przemywanie może rozcieńczyć chemikalia. Należy przemywać oko przez co najmniej 20 minut, zwłaszcza jeśli oko miało kontakt z domowymi środkami czyszczącymi zawierającymi amoniak.
 • Po dokładnym przemyciu, zamknij powiekę, a oko przykryj delikatnie wilgotnym opatrunkiem. Następnie szukaj pomocy lekarskiej.
Ciało obce w oku
Od czasu do czasu zdarza się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że do oczu dostaje się ciało obce. W niektórych sytuacjach można podjąć właściwe kroki, aby je usunąć z oka, ale czasami należy szukać pomocy specjalisty. Oczyszczanie własnego oka:
 • Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby ci być pomocą, postaraj się przemyć oko, używając do tego kieliszka lub literatki z czystą wodą. Umieść kieliszek z wodą tak, aby jego brzeg znajdował się na kości, na podstawie oczodołu i przytknij do oka, trzymając je cały czas otwarte. Jeśli nie uda ci się oczyścić oka, szukaj pomocy lekarskiej.
Oczyszczanie oka innej osoby:
 • Nie pocieraj oka. Umyj ręce zanim zaczniesz badać oko i posadź tę osobę w miejscu dobrze oświetlonym.
 • Zlokalizuj wzrokiem ciało obce w oku. Przebadaj oko, delikatnie odciągając dolną powiekę i prosząc, aby osoba patrzyła do góry. Powtórz to dla górnej powieki. Przytrzymaj górną powiekę i zbadaj oko, kiedy osoba patrzy w dół. Jeśli zauważysz, że ciało obce utkwiło w gałce ocznej, zakryj oko sterylną opaską lub czystym materiałem. Nie próbuj usuwać ciała obcego.
 • Jeśli ciało obce jest duże i utrudnia zamknięcie oka, przykryj je papierowym kubkiem, przyklejonym do twarzy oraz czoła i natychmiast zgłoś się na pogotowie.
Zdrowy rozsądek może uratować ci wzrok!
 • Noś okulary ochronne podczas pracy z przemysłowymi środkami chemicznymi, narzędziami elektrycznymi i ręcznymi. Niektóre z najcięższych urazów oczu zdarzają się, gdy ludzie używają młotków. Kiedy trzeba noś kask ochronny.
 • Noś okulary ochronne przy takich sportach, jak badminton, koszykówka, squash i tenis. Używaj również odpowiedniego zabezpieczenia głowy, jak kask, jeśli grasz w bejsbol, lub maska ochronna w przypadku hokeja.
 • Postępuj dokładnie według instrukcji dotyczących używania detergentów, amoniaku i płynów czyszczących. Kiedy używasz płynów, które znajdują się w opakowaniach aerozolowych, zawsze otwór wylotowy trzymaj z dala od oczu. Przechowuj domowe środki chemiczne w miejscach bezpiecznych i niedostępnych dla dzieci.
 • Pilnuj bawiących się dzieci. Usuń zabawki, które mogą spowodować urazy oczu, na przykład wiatrówki, plastikowe miecze i zabawki, które mogą wystrzeliwać strzałki. Nie pozwól dzieciom bawić się sztucznymi ogniami.
 • Nie pochylaj się nad akumulatorem, kiedy podłączasz kable.
 • Zanim zaczniesz kosić trawnik, usuń kamienie i patyki. W czasie koszenia zwracaj uwagę na niskie gałęzie.
 • Postępuj dokładnie według instrukcji dotyczących zdejmowania szkieł kontaktowych. Przebadaj każdy typ bólu i zaczerwienie, które pojawiają się w czasie noszenia szkieł kontaktowych.
 • Jeśli ciało obce unosi się na błonie łzowej lub na powierzchni oka, może będziesz w stanie je spłukać lub usunąć ręcznie. Podczas przytrzymywania dolnej powieki, użyj zwilżonego wacika albo rogu czystego materiału, aby delikatnie usunąć ciało obce. Jeśli nie daje się usunąć, przykryj oboje oczu miękkim materiałem i poszukaj pomocy lekarza.
 • Jeśli uda ci się usunąć ciało obce, przemyj oko roztworem do nawadniania oczu lub wodą.
 • Jeśli utrzymuje się ból, zaburzenia widzenia i zaczerwienienie, zgłoś się na pogotowie.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy