luty25

Pneumokoki, czyli groźne dwoinki

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Pneumokoki mogą powodować "tylko" zapalenie ucha, ale także zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Dobra wiadomość - można się przeciwko nim zaszczepić.

Pneumokoki
Fot. HYM EAST NEWS
Pneumokoki
putBan(34);
Zakażenia pneumokokami najczęściej nie wywołują żadnych objawów, nie wiemy nawet, że jesteśmy nosicielami tych bakterii. Jednak mikroby te mogą zaatakować nas z opóźnieniem, np. gdy organizm jest osłabiony po przejściu grypy. A poziom nosicielstwa tych bakterii jest w społeczeństwie wysoki i waha się od 5 do 10 proc. u zdrowych dorosłych i od 20 do 60 proc. u zdrowych dzieci. Pneumokoki najczęściej "mieszkają" w jamie nosowej i gardle. Do infekcji dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt. Nosiciele zakażają osoby ze swojego otoczenia.

Z powodu infekcji pneumokokowych co roku na świecie umiera blisko 1,6 mln osób. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia umieściła je, obok malarii, na pierwszym miejscu listy chorób zakaźnych, których zwalczaniu oraz zapobieganiu należy nadać najwyższy priorytet. Dlaczego pneumokoki są tak niebezpieczne? Bo są wyjątkowo zjadliwe, w środowisku jest ich pełno i stają się oporne na coraz większą gamę antybiotyków. Ta kombinacja powoduje, że lekarze nieraz mogą tylko patrzeć, jak pacjent sam walczy z chorobą, i także, jak z nią przegrywa. Osoby, którym pneumokoki zagrażają najbardziej, to ludzie starsi (po 65. roku życia), przewlekle chorzy (w tym na choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i cukrzycę) oraz dzieci do drugiego roku życia. Przebieg choroby u tych pacjentów jest cięższy, ponieważ ich układ odpornościowy jest za słaby, by poradzić sobie z zakażeniem. Dwa oblicza dwoinki Pneumokoki wywołują dwa rodzaje infekcji o różnym stopniu zagrożenia. Można je podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Nieinwazyjne są mniej groźne, ale występują częściej. Bakterie atakują w nich tylko jeden narząd, np. kolonizując błonę śluzową. Do takich zakażeń należą m.in.: - zapalenie zatok; - zapalenie ucha środkowego; - zapalenie płuc; - zapalenie spojówek. Znaczenie groźniejsze są zakażenia inwazyjne. W ich przypadku bakterie z układu oddechowego przedostają się do krwi lub innego płynu ustrojowego. Infekcja może się rozprzestrzenić, atakując różne narządy i powodując poważne powikłania lub nawet śmierć. Do zakażeń inwazyjnych należą m.in.: - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; - posocznica (sepsa); - zapalenie płuc z bekteriemią (zakażeniem krwi); - zapalenia otrzewnej.




Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy