luty25

Trądzik

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Jest postrachem i źródłem frustracji nastolatków, ale trądzik może również pojawić się u osoby dorosłej. Trądzik jest wynikiem zatkania porów, zmian hormonalnych i bakterii na skórze. Wydzielina łojowa z gruczołów łączy się z martwym naskórkiem i zatyka pory, tworząc zaskórniki..
Zaskórniki powiększają się, tworząc krosty lub inne rodzaje wykwitów:
 • Z białym czubkiem. Zamknięte pory, które nie mają ujścia.
 • Z czarnym czubkiem. Pory, które są otwarte i ciemne na powierzchni.
 • Wypryski. Czerwone sygnalizują zakażenie bakteryjne w zaczopowanych porach.
 • Torbiele. Grube guzki pod powierzchnią skóry, które powstają w wyniku gromadzenia się wydzieliny.
U prawie 85% osób w wieku 12-24 lat do pewnego stopnia rozwija się trądzik. Najbardziej rozpowszechniony jest w okresie dojrzewania, gdy zmiany hormonalne pobudzają gruczoły łojowe. Gruczoły łojowe wydzielają tłustą substancję zwaną sebum (łojem), która nawilża skórę i włosy. Miesiączki, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub leków z kortykosteroidami, a także stres mogą nasilać trądzik w późniejszych latach. Chociaż u niektórych osób trądzik jest dolegliwością przewlekłą, począwszy od wczesnego okresu dojrzewania po wczesną młodość, w większości przypadków w końcu sam znika. Jak możesz sobie pomóc? Zidentyfikuj czynniki, które pogarszają stan trądziku.
 • Unikaj oleistych lub tłustych kosmetyków, kremów przeciwsłonecznych, produktów do układania włosów lub korektorów. Stosuj produkty, na których opakowaniu jest napisane, że mają wodną podstawę lub nie zatykają porów.
 • Codziennie myj miejsca dotknięte trądzikiem środkiem myjącym, który delikatnie wysusza skórę i złuszcza grudki.
 • Wypróbuj emulsje na trądzik dostępne bez recepty (w których substancją czynną jest nadtlenek benzoilu, rezorcynol czy kwas salicylowy), aby osuszyć nadmiar łoju i złuszczyć martwy naskórek (peeling).
 • Utrzymuj włosy w czystości i z dala od twarzy.
 • Zwracaj uwagę na zakażenie rozszerzające się poza brzegi wyprysku.
 • Jeżeli żadne produkty spożywcze nie prowokują trądziku, nie musisz niczego eliminować. Produkty, takie jak czekolada, które kiedyś uważano za przyczynę trądziku, wcale nie są winowajcami.
 • Nie wyciskaj pryszczy. W ten sposób rozprzestrzeniasz zakażenie i przyczynisz się do powstania blizn.
Pomoc lekarska Uporczywe krosty, torbiele w stanie zapalnym lub blizny mogą wymagać pomocy lekarskiej i leczenia lekami na receptę. Prawidłowa ocena i leczenie mogą zapobiegać fizycznym i psychicznym urazom wywołanym trądzikiem. W rzadkich przypadkach nagły początek ostrego trądziku u osób starszych może sygnalizować inną chorobę, która wymaga natychmiastowego leczenia. Lekarze mogą zastosować chirurgię kosmetyczną, aby zmniejszyć miejsca pokryte bliznami potrądzikowymi. Do głównych zabiegów należy laserowe złuszczanie skóry, dermabrazja czy peeling skóry przez zamrażanie lub stosowanie środków chemicznych. Zabieg złuszczania usuwa blizny powierzchniowe. Dermabrazja zazwyczaj jest zarezerwowana na większe blizny, polega na ścieraniu skóry szybko poruszającą się drucianą szczoteczką. Skórę na czas zabiegu znieczula się miejscowo lub zamraża. W czasie laserowego złuszczania skóry korzysta się z intensywnej pulsującej wiązki światła, aby odparować zewnętrzną powierzchnię skóry. Znieczulenie ogólne czy hospitalizacja zazwyczaj nie są konieczne.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy