Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia.

Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia białek m.in. czynników krzepnięcia krwi. Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Jednakże zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi około 0,25 μg na 100 ml i jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania.

Według zaleceń Zespołu Ekspertów w sprawie profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt:

1.Wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K w szpitalu. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę i sposób podania w zależności od stanu zdrowia i dojrzałości noworodka.

2.Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu w szpitalu wymagają dalszego podawania witaminy k w codziennych małych dawkach (tak zwanych mikrodawkach) w okresie od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia

a) zdrowe niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25 μg/dobę.

b) niemowlęta karmione piersią z przewlekającą się biegunką, przedłużającą się żółtaczką, przejściową cholestazą powinny otrzymywać witaminę K w zwiększonej dawce - 50 μg/dobę do czasu ustąpienia objawów chorobowych. c)w przypadku cholestazy i mukowiscydozy dawkowanie witaminy K powinno być wyższe, zgodne z rekomendacjami w danej jednostce chorobowej.

3.Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi modyfikowanymi, mlekiem dla wcześniaków, a także mieszankami mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy