luty25

Wypadanie włosów - czy jest na to sposób?

dodano: 25 lutego 2010 przez sylciar


Zdrowe, błyszczące włosy od dawna są symbolem młodości i zdrowia. Dlatego wiele osób wzdryga się, gdy dostrzega pierwsze oznaki przerzedzania się włosów lub łysienia. Obawiasz się, że problem łysienia dotknie również Ciebie? A może już zauważasz zmiany w gęstości włosów?
Jeśli włosy wydają się przerzedzać, pociesz się, że to normalne, bo dziennie człowiek traci około 50-100 włosów. Tak jak paznokcie i skóra, włosy przechodzą cykl wzrostu i spoczynku. Stopniowe przerzedzanie się włosów stanowi normalną cześć procesu starzenia się. Typowe łysienie, które jest w znacznej mierze dziedziczne, dotyka szacunkowo 50% mężczyzn po 50 roku życia. Męski wzorzec łysienia zazwyczaj zaczyna się od przerzedzania się czołowej linii włosów, a następnie umiarkowanego lub intensywnego wypadania włosów na czubku głowy. Łyse placki rzadko pojawiają się u kobiet. Zamiast tego ich włosy stają się rzadsze na całej głowie, zwłaszcza na czubku głowy. W typowym łysieniu rolę odgrywają także hormony i wiek.  Stopniowa utrata włosów może nastąpić w każdej chwili, gdy zostanie zaburzony delikatny cykl wzrostu włosów. Dieta, leki, hormony, ciąża, niewłaściwa pielęgnacja włosów, złe odżywianie się, współistniejące choroby oraz inne czynniki mogą sprawiać, że w danej chwili odpoczywa jednocześnie zbyt wiele mieszków włosowych, co prowadzi do powstania łysych placków lub przerzedzeń. Łysienie plackowate Nagłe wypadnięcie włosów jest zazwyczaj spowodowane chorobą zwaną łysieniem plackowatym. Ta bardzo rzadka choroba sprawia, że występują okrągłe łyse placki, które mogą na siebie nachodzić. Stres oraz skłonności dziedziczne mogą odgrywać pewną rolę w tej chorobie. Łysienie plackowate zazwyczaj ustępuje bez leczenia w ciągu kilku tygodni do kilku lat. Jak możesz sobie pomóc? Nie ma magicznej pigułki, która by zapobiegła wypadaniu włosów lub pobudzałaby wzrost nowych, ale następujące wskazówki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów:
  • Stosuj dietę zrównoważoną pod względem substancji odżywczych.
  • Obchodź się ze swoimi włosami delikatnie. Zawsze, gdy będzie to możliwe, pozwalaj, aby wysychały naturalnie.
  • Unikaj ciasnych akcesoriów do włosów, takich jak opaski, gumki lub kucyki.
  • Unikaj nadmiernego naciągania, pocierania czy ciągnięcia włosów.
  • Zapytaj odpowiednią osobę zajmującą się włosami, o sposoby maskowania skutków łysienia, z wykorzystaniem peruk, tresek lub odpowiednich technik stylizacyjnych.
  • Leki dostępne bez recepty, jak minoksydyl (Loxon, Regaine), mogą pobudzać porost włosów u niewielkiej grupy osób. Nie udowodniono skuteczności innych produktów na porost włosów dostępnych bez recepty.
Pomoc lekarska Choć nie ma lekarstwa na typowe łysienie genetyczne, można zapytać lekarza o ewentualne leczenie farmakologiczne lub przeszczepianie włosów. Ponieważ nagłe wypadanie włosów może być oznaką innej choroby wymagającej leczenia, należy zgłosić się do lekarza na badanie. Dzieci Jeśli dziecko ma placki na skórze głowy lub na brwiach, być może pociera lub wyrywa sobie włosy. Jest to objaw zaburzenia zwanego trichotilomanią - kompulsywnym wyrywaniem włosów. Łyse placki u dzieci mogą być również objawem grzybicy lub grzybicy strzygącej. Umów się z lekarzem na badanie.
 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
hairmania 10 sierpnia 2012 hairmania napisała:

Zgadzam się z tymi wskazówkami lecz treski mogą dodatkowo obciążać włosy a co za tym idzie cebulki więc to błędne koło :)
Bardzo fajny blog wiele ciekawych informacji w jednym miejscu . Z chęcią dodaję do ulubionych i będę tu zaglądać
Pozdrawiam