kwie.19

Czym jest cukrzyca

dodano: 19 kwietnia 2010 przez sylciar


Cukrzyca jest chorobą związaną z przemianą materii – sposobem w jakim ciało wykorzystuje strawione jedzenie do rozwoju i uzyskiwania energii. Większość zjadanego pożywienia jest przemieniana w glukozę, rodzaj cukru występującego we krwi. Glukoza jest podstawowym źródłem paliwa dla organizmu.

Po trawieniu glukoza przedostaje się do krwioobiegu skąd trafia do komórek, które czerpią z niej energię i dzięki niej się rozwijają. Jednak aby glukoza przedostała się do wnętrza komórek, potrzebna jest insulina. Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, duży gruczoł znajdujący się za żołądkiem.

Kiedy jemy, trzustka automatycznie produkuje odpowiedni poziom insuliny, wystarczający do przetransportowania glukozy z krwi do komórek. U ludzi cierpiących na cukrzycę trzustka produkuje za mało lub nie produkuje insuliny wcale, w niektórych sytuacjach również same komórki nie odpowiadają prawidłowo na wytwarzaną insulinę. Glukoza odkłada się we krwi, dostaje się do moczu i opuszcza organizm wraz z jego oddawaniem. W wyniku tego organizm traci główne źródło paliwa, mimo że we krwi znajduje się duża ilość glukozy.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy